Nadmiernie wysokie dawki i współczynniki żyzności


Skuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, gdyż wyłącznie w ten sposób można mieć szansę choroby zbóż ozimych ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu zagwozdkom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania okresowe

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest niejednokrotnie bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie warto wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• inspekcja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma rzeczywiście gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne rodzaju fungicydy. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź też akceptacji na newralgiczne szkodniki i choroby, takie jak jęczmień choroba może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo znacznych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Komentarze: 1


noavatar.png
Węgiel 2020-03-14

Zawsze na zawiązku czerwca uciekali do nas na lato